Blog > Komentarze do wpisu

DUBROVACKO-NERETVANSKA ŻUPANIJA - KORCULA - "Mały Dubrovnik" "Ojczyzną Marco Polo"

Witam! Dziś (wyjątkowo) odwiedzimy nową żupaniję (Dubrovačko-Neretvanska Županija) i jedną z wysp, która wchodzi w jej skład, a mianowicie wyspę Korčula i jej stolicę, czyli miasto o tej samej nazwie. Dodatkowo nadmienię, że prawdopodobnie miejsce to odwiedzę podczas tegorocznych wakacji, których już nie mogę się doczekać ;)

Kilka słów o wyspie Korčula:

- położona w Dalmacji Południowej, sąsiadująca z Połwyspem Pelješac, od którego w
najwęższym miejscu jest oddalona o 1270m.

- najwyższe szczyty: Klupca (568m n.p.m.), Grabovac (536m n.p.m.) oraz Kom (510m n.p.m.),

- bardzo malownicza o zróżnicowanej linii brzegowej pełnej urokliwych zatoczek i rozlewisk.
Od północy bardziej dostępna, gdyż bardziej niska i płaska, natomiast od południa jest ona
skalista i stroma.

- roślinność typowa dla regionu śródziemnomorskiego (makia). Wyspa w około 60% porośnięta lasami. Co ciekawe, zaledwie 5% wyspy stanowią tereny kamieniste.Wśród drzewostanu dominuje sosna, dodatkowo spotkać można drzewa laurowe, oliwne, cyprysy, wawrzyny.

- W lasach żyje wiele gatunków zwierząt, m.in. kuny, łasice, zające, jaszczurki. Co ciekawe wyspa ta jest ostatnim w Europie miejscem występowania szakala. Na wybrzeżu spotkać można ptactwo różnego gatunku, np. mewy.

- gospodarka wyspy opiera się głównie na turystyce. Dodatkowo dochód mieszkańcom
przynosi uprawa oliwek, winorośli, rybołówstwo, hodowla zwierząt (kóz, owiec, osłów). Na wyspie powstaje wiele znanych i cenionych gatunków win, m.in. Plavac, Grk Posip czy Rukatac.

- ciekawostką jest fakt, że na wyspie nie występują żadne wody powierzchniowe. Jedyne ujęcie wody pitnej umiejscowione jest w mieście Blato. Ujęcie to jest niewysterczające, dlatego do części wyspy woda doprowadzana jest z rzeki: Mała Neretwa.

Troszkę historii:

- wyspa zamieszkana od czasów prehistorycznych na co znaleziono wiele dowodów, m.in. kamienne noże z czasów neolitu. Najbogatsze i najlepiej zbadane stanowisko archeologiczne znajduje się w miejscowości Vela Luka,

- w VIw p.n.e. zakładają na wyspie osadę Grecy. Wybudowali ją w miejscu miasta Vela Luka i nazwali ją Corcyra Melaina (Czarna). Nazwa ta nawiązywała do ciemnozielonego koloru lasów. Nieco później po drugiej stronie wyspy osiedlili się również Grecy, ale Ci, którzy wcześniej zasiedlili wyspę Vis,

- w Iw n.e. miasto podbijają Rzymianie, po czym po ich upadku miasto przechodzi we władanie Gotów (króla Teodozjusza) i Cesarstwa Bizantyjskiego,

- w VIIw. do wybrzeży dotarli Słowianie-Chorwaci i założyli państwo (o nazwie Krkar), które najpierw było księstwem, a później, od 925r. królestwem,

- od roku 1000 teren przejmują Wenecjanie, a dokładniej wasal Piotr II Orseolo,

- od 1214r. miasto wraz z całą wyspą zyskało niepodległość, co było swojakim ewenementem. Ogłoszono też jeden z pierwszych statutów europejskich znoszących niewolnictwo. Sama niepodległość wyspy niestety nie trwała długo,

- od 1256r. miasto ponownie przejmują Wenecjanie,

- w 1298r. miała miejsce bitwa morska między Wenecją a Genuą, w której miał brać udział legendarny podróżnik Marco Polo,

- od drugiej połowy XIVw. miasto przechodziło z rąk do rąk. I tak było pod władaniem króla chorwacko-węgierskiego, króla bośniackiego, herzoga Splitu, który przekazał wyspę Republice Dubrownickiej, gdzie ponownie aż do 1779r. przechodzi we władanie Wenecjan,

- po upadku Republiki Weneckiej przechodzi pod rządy, po kolei, austriackie, francuskie, angielskie, by ponownie wrócić pod rządy austriackie i pozostać pod nimi aż do wybuchy I wojny światowej w 1918r.

- od 1920r. mocą traktatu z Rapallo Korčula zostaje przyznana Jugosławii. Lata 1921-1941 to okres okupacji włoskiej - fakt ten, oraz nękające wyspę zarazy, powodują kryzys gospodarczy i emigrację ludności. Między 1942r a 1990 ponownie wchodzi w skład Jugosławii, po czym Chorwacja odzyskuje niepodległość i Korčula wchodzi w jej skład.

Miasto Korčula:

CO ZWIEDZIĆ:

1. Stare Miasto z murami obronnymi z basztami oraz portem o unikatowym kształcie, które z lotu ptaka przypomina szkielet ryby. Ułożenie takie, z licznymi uliczkami wychodzącymi z ulicy głównej, miało na celu ochronienie mieszkańców przed zimnymi wiatrami wiejącymi od gór i nadmiernym nasłonecznieniem, a także zapewnić ciszę i spokój. Co ciekawe każda z uliczek kończy się w końcu schodami. Dodatkowo, podobnie jak Dubrownik miasto zostało wzniesione na niewielkim półwyspie oraz otoczone ze wszystkich stron murami obronnymi. Poprzez to podobieństwo do słynnego miasta Korčula bardzo często nazywana jest "Małym Dubrownikiem". Wewnątrz Starego Miasta warto zobaczyć:

Fot. Stare Miasto, źródło:www.ikorculainfo.com

a. okrągłe baszty: m.in. Barbarigo i Balbi,

b. między basztami stoi loggia z 1584r.

c. Brama Lądowa (Kopnena Vrata) ulokowana w czworokątnej baszcie Revelin z 1493r. stanowiąca wejście-wyjście ze Starego Miasta, zdobiona weneckimi herbami. Odnowiona w 2003r. Schody wybudowane w 1907r. w stylu neobarokowym.

Fot. Brama Lądowa, źródło: www.izaberi.hr

d. Katedra św. Marka (Katedrala sv. Marka) stojąca na Placu Katedralnym, zbudowana została na ruinach kościoła z XIIIw. W 1525r. do katedry dobudowano kaplicę św. Rocha (sv.Roka), mającą chronić mieszkańców przed epidemiami dżumy, które wcześniej nawiedzały miasto. We wnętrzu kaplicy podziwiać można, prócz obrazów mistrzów malarstwa chorwackiego, płaskorzeźbę z jagniątkiem z XIIIw. oraz rzeźbiony fryz z motywami zwierzęcymi. W podziemiach dzwonnicy zobaczyć można bogato rzeźbioną chrzcielnicę. Katedra jest najbardziej okazałym zabytkiem w mieście. Wybudowana zostaa z ciosanego kamienia w stylu gotycko-renesansowym. Uwagę również przyciąga piękna kopuła, zbudowana z wapienia korculańskiego.

Fot. Katedra św. Marka, źródło: www.izaberi.hr

Fot. Wejście do Katedry św. Marka ozdobione figurą św. Marka siedzącego tuż nad wejściem. Dodatkowo wejście ukoronowane jest postaciami Adama i Ewy oraz figurami lwów. Źródło: natopnal-geographic.pl

e. Wenecki Pałac Arneri w stylu gotyckim, stojący na przeciw katedry. Obok pałacu podziwiać można renesansowy ogród.

Fot. Pałac Arneri, źródło:www.members.virtualturist.com

f. Pałac Gabrielis (obok Pałacu Arnerii) z XVIw., w stylu renesansowym, który obecnie mieści Muzeum Miejskie, w którym podziwiać można ekspozycję związaną z produkcją statków,a także wydobyciem kamienia. Dodatkowo warto zobaczyć dzieła miejscowych artystów.

Fot. Pałac Gabrielis, źródło: www.picasaweb.google.com

Oba pałace (Arneri i Gabrielis) wybudowane są z lokalnego białego kamienia.

g. Ratusz (Gradska vijećnica) z arkadami z 1525r. wybudowany na Rynku Miejskim, z dobudowanym w 1866r. pierwszym piętrem.

h. Kolumna z 1569r. usytuowana przed ratuszem.

i. Również przed ratuszem i obok kolumny stoi bogato zdobiony Pałac Książęcy.

j. Kościół św. Piotra (Crkva sv.Petra) - wybudowany w XIw i przebudowany w wieku XVI.

Fot. Kościół św. Piotra - najstarszy kościół w mieście. Źródło: www.panoramio.com

k. Pałac Biskupi - kompleks budynków renesansowo-barokowych wraz ze skarbcem stojący niedaleko Katedry św. Marka. W latach 1300-1328 Korčula była siedzibą biskupów.

l. Dom Marko Polo - miejsce rzekomego urodzenia się słynnego podróżnika w 1254r.. Na dowód prawdziwości tezy o urodzeniu się Marko Polo na Korčuli są sami jej mieszkańcy, gdyż pewna część z pośród nich nosi nazwisko Polo. Sam budynek posiada czterokątną wieżę. Na dzień dzisiejszy w miejscu tym mieści się muzeum poświęcone temu podróżnikowi.

Fot. Dom Marko Polo, źródło: www.izaberi.hr

ł. Kaplica Matki Boskiej Ploczańskiej (Gospe od Ploča) - z 1531r. "przyklejona" do ratusza. Upamiętnia bitwę Araganów z Wenecjanami, którą stoczono w pobliżu miasta w 1483r. W środku kaplicy stoją dwie weneckie armaty.

m. Kościół św. Michała (Crkva sv. Mihovila) - (naprzeciw ratusza) z 1408r. Odnowiony w 1615r.

Fot. Kościół św. Michała, źródło: www.izaberi.hr

n. Baszta Mali Ravelin (nieopodal kaplicy Matki Boskiej Ploczańskiej) swój obecny wygląd otrzymała w 1499r.

2. Forteca św. Błażeja - usytuowana na wzgórzu za Starym Miastem. Wybudowana w 1813r. przez Anglików, dlatego jej drugą nazwą jest Fort Wellingtona. Powstała ona w miejscu wcześniejszych fortyfikacji weneckich z 1616r. Wieża fortecy obecnie nie jest w najlepszym stanie i nie jest udostępniona do zwiedzania. Na szczycie umieszczone są nadajniki telefonii komórkowej :/

Fot. Forteca św. Błażeja, źródło: www.korculainfo.com

3. Kościół Wszystkich Świętych (Crkva Svih Svetih) z XVw. wraz z klasztorem. Główną jego atrakcją jest kasetonowy sufit pomalowany przez znanego chorwackiego artystę Tripo Kokolja w 1713r.

Fot. Kościół Wszystkich Świętych, źródło: www.izaberi.hr

4. Klasztor dominikanów z dwunawowym kościołem św. Mikołaja. W jego wnętrzu występuje kopia obrazu Tycjana Męczeństwo św. Piotra. Zbudowany na koniec XVw. jednak już w 1571r. zostaje spalony podczas najazdu Turków na wyspę. Odbudowany zostaje dopiero w XVIIw.

WSPÓŁCZEŚNIE:

1. Pod koniec lipca ma miejsce festiwal z rytualnym tańcem rycerskim Moreška. Taniec z maczetami jest upamiętnieniem zwycięstwa chrześcijan nad Turkami. Rozpoczyna się przejściem mężczyzn ubranych w czarne i czerwone stroje, kierujących się do Bramy Miejskiej.

Fot. Moreška, źródło: www.cro-rent.com

Wydarzenie to od kilkuset lat jest upamiętniane na wyspie. Tradycja ta dotarła na Korčulę na przełomie XVII i XVIIIw. Wcześniej zabawa ta znana była w Hiszpanii, Sycylii i na Korsyce. Czerwone stroje reprezentują armię muzułmańską, a czarne piratów pod dowództwem króla Moro (stąd nazwa zabawy Moreška). Całe przedstawienie rozpoczyna się dialogiem między Bulą (muzułmańską księżniczką porwaną przez Moro), a samym Moro, który wyznaje jej miłość. Bula niestety nie odwzajemnia uczucia do pirata i wzywa swojego ukochanego (Osmana, dowódcę wojsk czerwonych) na pomoc. Wtedy zjawiają się wojska czerwone i rozpoczyna się siedem bardzo żywiołowych tańców, podczas których armie ze sobą walczą.

Fot. Moreška, źródło: www.kulfoldiszallasok.hu

Całe widowisko jest bardzo efektowne i warto je zobaczyć, tym bardziej, że w żadnym innym miejscu niż miasto Korčula nie będziemy tego w stanie uczynić. 

2. Międzynarodowy Festiwal Marko Polo po raz pierwszy zorganizowany w 1996r. w 700 rocznicę powrotu Marko Polo z Chin. Głównym wydarzeniami festiwali są wykonania folklorystycznych pieśni oraz degustacje wina ;)

3. Inscenizacja bitwy morskiej między Wenecją a Genuą z 7 września 1298r., w której uczestniczył Marco Polo. Wydarzenie to ma miejsce co roku we wrześniu.

4. Spacerując po mieście warto zwrócić na liczne muzyczne detale. Jest to nawiązanie do długiej tradycji wyspy. Uważa się, że wyspa ta jest najbardziej rozśpiewanym obszarem w Chorwacji.

Miasto Korčula, jak i cała wyspa, jest miejscem typowo turystycznym chętnie odwiedzanym przez ludzi z całego świata. Owa gałąź gospodarki zaczęła rozwijać się w XIXw. W 1904r. w mieście Korčula powstało pierwsze kąpielisko miejskie, a w 1914r. wydano we Wiedniu pierwszy folder turystyczny reklamujący walory tego miasta i wyspy. Rozwój współczesnej turystyki zaczął się po zakończeniu II wojny światowej. Prócz typowo rozumianej turystyki wypoczynkowej zaczęła rozwijać się turystyka zdrowotna, ze względu na panujący na tej wyspie łagodny klimat, czyste morze i powietrze, lecz również z powodu występujących w kilku miejscach leczniczych błot.

Korčula z całą wyspą są miejscem, które łączą ponad 1000letnią historię ze współczesnością. Każdy odwiedzający jest tu w stanie znaleźć coś dla siebie, można zarówno korzystać z dobrodziejstw kulturalnych (liczne zabytki, muzea, festiwale), jak i rekreacyjnych (plaże, morze, spacery), przy okazji ciesząc oko przepięknymi widokami, a resztę ciała słońcem i wiem :)

Źródła:

- Nawigator turystyczny - Chorwacja, Słowenia, Czarnogóra
- www.wikipedia.pl
- www.ikorculainfo.com
- www.chorwacjaonline.com.pl
- www.adriatyk.info
- www.punt.pl
- www.korcula.hr
- www.izaberi.hr
- www.national-geographic.pl
- www.podroze.gazeta.pl
- www.korculainfo.com
piątek, 16 marca 2012, cza_arna.nawszystko

Polecane wpisy