Blog > Komentarze do wpisu

Czy wiesz, że... Krawat

Dziś w kolejnym odcinku serii pt."Czy wiesz, że...": ojczyzną krawata jest Chorwacja??

Współczesny krawat wywodzi się z Chorwacji. Według ludowych podań była to chustka, która stanowiła podarek od dziewcząt dla chłopców wyruszających na wojnę, aby Ci w trudnych chwilach mieli coś, co mogłoby wspominać im dawne spokojne czasy. Obdarowani wiązali ją sobie na szyi w sposób podobny do dzisiejszego krawata.

                                                   

Cała historia krawata zaczyna się w XVIIw. kiedy to Chorwaci walczyli na różnych frontach w Europie, m.in w wojnie trzydziestoletniej. W 1660r., podczas obchodów zwycięstwa nad Turkami, król Francji Ludwik XIV dokonał w Paryżu przeglądu swoich wojsk, w tym regimentu chorwackiego. Kolorowe chusty noszone przez żołnierzy tak bardzo spodobały się królowi oraz strojnym Paryżanom i Paryżankom, że sami zaczęli takowe nosić. Ówcześnie była to dużo prostsza i ładniejsza ozdoba wokół szyi od dotychczas obowiązujących, a chorwacki oddział wojskowy został nazwany Royal Cravattes (stąd nazwa krawat). Gdy król Francji założył krawat zapoczątkowało to zwrot w dotychczasowych trendach obowiązujących w Europie. Dwór zatrudnił nawet własnego "krawaciarza", który dziennie przynosił królowi kilka krawatów, by ten mógł sobie wybrać z pośród nich jeden na dany dzień.

Zwykli żołnierze nosili krawaty z lnu, szlachcice z koronki lub muślinu. Wkrótce moda na noszenie krawatów przeniosła się również do Anglii i innych państw europejskich.

Dzień Krawata obchodzony jest w Chorwacji 18 października.

Źródła:

  • Chorwacki, kurs podstawowy.
  • www.wikipedia.org
  • www.rejsychorwacja.pl
  • www.adriatyk.info
wtorek, 24 stycznia 2012, cza_arna.nawszystko

Polecane wpisy