Blog > Komentarze do wpisu

SPLITSKO-DALMATINSKA ŻUPANIJA - MAKARSKA - Miasto młodzieży.

Dziś Makarska :) Wspomnień czar ;)

Makarska to zarówno stolica jak i największe miasto Riwiery Makarskiej, leżące u podnóża Gór Biokovo.                        

Fot. Makarska na mapie Chorwacji, scan z broszurki reklamowej.

Gospodarka Makarskiej opiera się głównie na turystyce, ponadto na rolnictwie, winiarstwie, uprawie drzew oliwnych, rybołówstwie. Samo miasto składa się z dwóch części: starej, bezpośrednio przylegającej do portu, z licznymi wąskimi uliczkami, typowymi dla budownictwa śródziemnomorskiego oraz nowej nowoczesnej z licznymi hotelami, barami i domami prywatnymi. Część stara rozwijała się głównie na przełomie wieku XVII i XVIII. Niewątpliwie uroku miastu dodaje wszechobecna zieleń, zarówno w centrum (liczne palmy, agawy, kaktusy, roślinność przydomowa, parki, itp.) jak i na obrzeżach (gaje oliwne i piniowe, drzewa figowe) oraz liczne cykady.

Fot. Widok na miasto i masyw Biokovo, foto własne.

Fot. Widok na miasto i port z perspektywy morza, foto własne.

Jednym z tragiczniejszych wydarzeń współczesnych jakie miało mieście w Makarskiej było trzęsienie ziemi, które uszkodziło wiele budynków zarówno w samym mieście jak i w mieścinach okolicznych.

ZABYTKI:

 1. Kościół ewangeliczny św. Marka w stylu barokowym z XVIIIw. umiejscowiony na placu Kaćić. Sam plac otaczają barokowe budynki wzniesione przez bogatych kupców w XVII i XVIIIw. kiedy to Makarska była pod panowaniem Wenecjan. Wewnątrz kościoła zobaczyć można dwa ołtarze, główny z relikwiami św. Klemensa, uznawanego za patrona miasta oraz boczny z 1818r. wykonany ze srebra. Prace budowlane związane z wznoszeniem kościoła rozpoczęły się w 1700r. i zostały zainaugurowane przez biskupa makarskiego Nikolę Bijankovicia. Biskup ten marzył, by budowla ta stała się jednym z najważniejszych ośrodków religijnych w okolicy, a nawet i siedzibą biskupów. Jednakże prace z tego XVIIIw. projektu nigdy nie zostały ukończone.                                                                                                                                                                                                                                    Fot. Kościół św. Marka oraz pomnika o. Andrijeja Kaćić, foto własne.                                                                                                                                                                                                     
 2. Pomnik o. Andrijeja Kaćić z 1890r. umiejscowiony przed kościołem św. Marka. Jest to pomnik pisarza okresu oświecenia, mnicha franciszkanina.
 3. Barokowa fontanna na placu Kaćić
 4. Klasztor Franciszkański (Klasztor Franciszkanów Błogosławionej Marii Dziewicy) z kolekcją muszli, wybudowany w 1400r. choć jego współczesny wygląd został uzyskany po przebudowie w 1614r. Samo muzeum z ponad 4tys. muszli i muszelek z całego świata zostało założone w 1963r. przez franciszkanina, brata Jure Radicia. Muzeum to uznawane jest za jedno z największych i najpiękniejszych malakologicznych muzeów na świecie.
 5. Kościół sv Petar na półwyspie sv Petar. Pochodzi on z XIIIw, ale został przebudowany i odrestaurowany w 1993r.
 6. Pobliski cmentarz z nagrobkami zachowanymi jeszcze z czasów rzymskich.
 7. Barokowy Pałac Ivanisevic.
 8. Barokowy pałac Tonoli z Muzeum Miejskim, w którym możemy poznać historię miasta. Muzeum posiada zbiory dokumentów, szkiców, fotografii, planów budowy, czyli wszystkiego tego co może być świadectwem historii Makarskiej.

WSPÓŁCZEŚNIE:

 1. Nadmorska Riva wysadzana palmami z przepięknymi widokami. Dosyć długa, ciągnie się prawie przez całe miasto, w tym również przez port. Ci co nie lubią chodzić mogą przejechać się ciuchcią jeżdżącą po promenadzie. 
 2. Port jest idealnym miejscem na romantyczny wieczór, można spacerować wzdłuż nabrzeża i podziwiać zawijające do portu jednostki. Dodatkowo można zjeść smaczną rybkę prosto ze statku, np. z Makarskiego Jadranu.                                                                                       Fot. Makarski Jadran wpływający do portu, foto własne.                            Fot. Stateczki w porcie, foto własne.
 3. Najbardziej rozrywkowe miasto Dalmacji, miejsce licznych festiwali muzycznych, kulturalnych, rybackich, itp. Ponad to można odwiedzać liczne dyskoteki, puby, kawiarnie, restauracje itp.
 4. Festiwal Lato Kulturalne odbywa się zawsze w miesiącu lipcu i sierpniu z momentem kulminacyjnym na przełomie tych dwóch miesięcy. Wtedy po rivie głównej (tej w porcie) odbywa się przemarsz barwnego korowodu z przedziwnie poprzebieranymi mieszkańcami okolicznych miasteczek.                                                                                                                         Fot. Parada zorganizowana podczas Letniego Festiwalu, foto własne. Fot. Piękne Mikołajki w mieście ;) Panie wezmą udział w barwnym korowodzie, foto własne.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Dodatkowo organizowane są koncerty i inne atrakcje dla turystów, m.in. darmowe piwo. Oto dowód. Fot. Darmowe piwo rozdawane podczas kulminacji Festiwalu Letniego, foto własne.                 
 5. Idealne miejsce do plażowania i kąpieli morskich, nawet dla osób nieumiejących pływać, bądź pływających słabo. Znaczna część plaż żwirowa, bądź kamienista (ale o kamieniach o stosunkowo niewielkich rozmiarach) z łagodnymi, płytkimi wejściami do wody, o łącznej długości plaż ponad 1,5km. Jak to w Chorwacji jeżowców dużo ;), szczególnie na plażach oddalonych od centrum miasta.                                                                                                                                                         Fot. Fragment dzikiej plaży poza miastem, foto własne.   Fot. Wejście do wody na plaży miejskiej, foto własne.                                                     Bez obuwia ochronnego wchodzić do wody nie polecam, nawet w centrum na plażach miejskich. Plaże lekko poza miastem otoczone lasami piniowymi. Fot. Jeżowiec wyłowiony z morza, foto własne.                                                                                                                                                 
 6. Półwysep Sveti Petar - idealne miejsce na wieczorne spacery, gdyż można ponapawać się widokiem oświetlonego miasta. Tylko uwaga na komary ;) Dodatkowo można zobaczyć latarnię morską Sveti Petar z 1884r. Dziś latarnia pełni funkcje turystyczne, wewnątrz umiejscowiony jest luksusowy apartament.                                                                   Fot. Latarnia Sveti Petar, foto własne.                                                                                                                                                                                     
 7. Osoby kochające górskie wędrówki mogą wybrać się w Góry Biokovo z najwyższym szczytem liczącym 1752m n.p.m. (Sveti Jure). Wyprawa taka pozwoli podziwiać przepiękne widoki zarówno na miasto, jak i na morze. Główne wejście na szlak (w inny sposób jednak ciężko zdobyć szczyty) umiejscowione jest w okolicy ulicy Put Mlinica (za targowiskiem). Droga ta prowadzi do małej wioski Mlinice, a następnie na szlak właściwy oznakowany jako trasa do Kotišiny, gdzie przy okazji można popodziwiać okazy roślinne znajdujące się w tamtejszym ogrodziebotanicznym. Cała trasa prowadząca na szczyt wiedzie przez Park Przyrodniczy Biokovo, gdzie, przy odrobinie szczęścia spotkamy liczne rzadkie gatunki roślin i zwierząt (np. muflony).
 8. Niedaleko Makarskiej (praktycznie niewielki kawałek za znakiem oznaczającym koniec miejscowości) można odwiedzić centrum religijne. Jest to sanktuarium Vepric, zwane również chorwackim Lourdes. Zostało ono założone w 1908r. przez biskupa Jerzego Carica, który w 1921r. został też tam pochowany. W Veprić znajduje się ołtarz wykuty w skale, ścieżka procesyjna i krzyżowa, ołtarz polowy, zakrystia, kaplica. Same sanktuarium leży na stokach wzgórza, z otoczeniem komponuje w harmonijny sposób. Jest miejscem dosyć licznie odwiedzanym przez pielgrzymów, głównie w okolicy świąt maryjnych.                                    Fot. Ołtarz główny wykuty w skale w sanktuarium Vepric. Foto własne.

Moje wakacje spędzone w Makarskiej to najlepsze wakacje jakie spędziłam w życiu, i przyznam szczerze, że odwiedziłabym to miejsce ponownie :)

Żródła:

 1. www.wikipedia.org
 2. Chorwacja - praktyczny przewodnik.Wydawnictwo Pascal.
 3. Chorwacja od środka - kieszonkowy przewodnik.
 4. www.adriatyk.info
 5. www.adriatica.net
 6. www.adriastar.com
 7. www.makarska.chorwackie.pl
 8. www.makarska24.com
 9. www.urlopwchorwacji.blogspot.com
 10. www.adriatic-pearls.com
 11. Liczne materiały własne w postaci ulotek, broszurek, itp.
sobota, 26 listopada 2011, cza_arna.nawszystko

Polecane wpisy