Blog > Komentarze do wpisu

Czy wiesz, że... Nikola Tesla

Czy wiesz, że... Nikola Tesla to Serb urodzony na terytorium Chorwacji?

Nikola Tesla urodził się w 10 lipca 1856r. w Smiljanie (wsi położonej, obecnie, w Ličko-senjskiej županii) ówcześnie należącej do monarchii austriackiej.          Fot. Rodzinny dom Tesli, www.wikipedia.org                                Był synem prawosławnego prezbitera Milutina Tesli i matki Anny Kalinić analfabetki o nadzwyczajnej pamięci. Według Tesli swoje zdolności odziedziczył właśnie po niej. Nikola miał wręcz fotograficzną pamięć, potrafił wykonywać skomplikowane działania matematyczne bez użycia jakichkolwiek pomocy czy przewidzieć, korzystając jedynie ze schematu, działanie maszyny.                                                  Fot. Nikola Tesla, www.wikipedia.org

Tesla jest autorem ok. 300 opatentowanych wynalazków, z których najbardziej znane to:

 • silnik elektryczny,
 • prądnica prądu zmiennego,
 • cewka elektromagnesu,
 • dynamo rowerowe,
 • radio,
 • elektrownię wodną (pierwszy system mogący zamienić energię wody wodospadu Niagara w energię elektryczną Tesla wymyślił mając jedynie 17lat)
 • bateria elektryczna,
 • transformator Tesli,
 • świetlówka.

Tesla już od najmłodszych lat wykazywał nadzwyczajne umiejętności w dziedzinie wynalazczości - w wieku 5 lat zbudował koło wodne całkowicie inne niż okoliczne, a w wieku 9 lat pierwszy silnik napędzany chrząszczami.

Tesla jak większość wybitnych naukowców czy geniuszy miał pewne obsesje i "bziki", m.in. przed zjedzeniem talerza zupy obliczał jej zawartość w talerzu, denerwowały go dźwięki, na które zwykły człowiek nie zwraca najmniejszej uwagi, np. skrzypienie łóżka, czy lądująca mucha. Dodatkowo nigdy nie dotykał niczyich włosów, ani nie pozwalał dotykać swoich, a mieszkając w hotelach nigdy nie najmował pokoi których numer był podzielny przez 3.

Tesla znał się z Thomasem Edisonem, ale po pewnych perturbacjach Nikola zerwał kontakty z Edisonem, a nawet wszedł z nim na drogę konfliktu.

Tesla dożył wieku 86lat, zmarł w 1943r.

Na jego część jednostkę indukcji magnetycznej nazwano teslą.

Źródła:

 1. www.wikipedia.org
 2. www.eioba.pl
 3. www.wolnemedia.net
 4. www.fizyka.net.pl
czwartek, 24 listopada 2011, cza_arna.nawszystko

Polecane wpisy